ZEO en Dressuur.

PV ZEO Dressuur.

In de serie over de Paardensport Vereniging “t Zandt En Omstreken (PV ZEO) deze keer de dressuur. Een kennismaking met de twee instructeurs van de vereniging voor deze discipline, Nynke Tilma en Marloes Oosterhof. Dressuur is de basis van het paardrijden. Het doel is om het paard te ontwikkelen tot een ‘happy athlete’: een soepel, ontspannen en los paard dat tevreden en oplettend is. Paard en ruiter begrijpen elkaar volledig: er is harmonie.

Door Auke Zoethout.

Dressuur is de basis waar eigenlijk iedereen in de paardensport mee begint. In de dressuur leer je met een correcte houding en zit en met de juiste hulpen paard te rijden. Als je wat verder in je opleiding bent ben je misschien wel toe aan een aantal nieuwe rijkunstige uitdagingen of meer verdieping. Hoe je de juiste hulpen geeft om het paard te controleren en figuren te laten uitvoeren en je correcte houding en zit blijven nog steeds erg belangrijk. Maar vanaf dit niveau worden ook de manier van bewegen van het paard en hoe dit wordt beïnvloed door jou steeds belangrijker. De dressuur kent een aantal basisprincipes: de scala van de africhting van een paard. Dit wordt als leidraad gebruikt bij het beoordelen van dressuurproeven vanaf de klasse BB en B. De scala bestaat uit: takt, ontspanning, aanleuning en nageeflijkheid, activiteit en impuls, rechtgericht zijn en verzameling. Wie op de website van de Koninklijke Nederlandse Hipische Sportbond onder dressuur kijkt treft een waslijst van elementen die bij deze discipline aan de orde komen. Twee ervaren en goed opgeleide instructeurs, geven bij PV ZEO de lessen. Zelf rijden ze ook wedstrijden op hoog niveau en beiden zijn full time met paarden bezig.

De 32 jarige Nynke Tilma uit Overschild zit al 26 jaar tussen de paarden. Geboren en getogen in Mensingeweer en met een moeder die wat met paarden had, mocht ze op 6 jarige leeftijd op les bij de Waddenruiters in Warffum. Aanvankelijk op een manegepony, maar al snel had ze een eigen pony, een New Forest. Na twee jaar lessen op de manege ging ze over op privé lessen bij Maria Haringsma. Omdat haar lengte dat toe liet ging ze al met haar dertiende over op een paard. “Toen is het balletje echt gaan rollen”, vertelt ze. “Ik kwam terecht bij Stal GW in Appingedam en dat was een gouden periode. Ik heb daar in de breedste zin alles mogen leren. Vooral in dressuur, fokkerij en handel. Ik ben daar zeven jaar gebleven”. Intussen ging ze na het voortgezet onderwijs naar het Alfa College waar ze de Mbo-opleiding Sport en Bewegen volgde. Vervolgens deed ze nog de ALO. In die tijd moest ze haar activiteiten bij Stal GW wat beperken, temeer omdat ze ook nog drie jaar de KNHS instructeurs opleiding volgde waarvoor ze een dag in de week eerst naar Dwingelo en later naar Ermelo. Ze behaalde het instructeursdiploma op niveau vier. Na het afstuderen aan de ALO is Nynke voor zichzelf begonnen op de boerderij van haar ouders. Daar werd intussen al iets met paarden gedaan en zij houdt zich nu bezig met het fokken van paarden, het opleiden en africhten. Daarnaast geeft ze privé lessen waarvoor ze de beschikking heeft over een buitenbak met een zogenaamde eb- en vloed bodem. Verder rijdt ze als amazone op paarden van derden die ze op deze wijze doortraint. Naast PV ZEO geeft Nynke ook groepsles bij andere maneges. Op eigen paarden doet ze ook mee aan concoursen. Vanaf de klasse L2 tot en met ZZ zwaar. Over het algemeen zijn dat nationale concoursen op redelijke afstand van huis. Maximaal twee en een half uur rijden met de paardentrailer. Zelf gaat de ervaren amazone ook nog steeds naar les in Elspeet bij de oude rot in het vak Johan Hamminga. Wat ze daar nog leert kan ze ook weer op haar leerlingen overbrengen. Elke donderdagavond is Nynke Tilma in de manege in ’t Zandt te vinden. Ze verzorgt dan vier lesuren achtereen. Het eerste uur is gereserveerd voor een viertal jeugdige talenten op pony’s. “Voor kinderen is een goede basis heel belangrijk en ik besteed daar ook veel aandacht aan. Dressuur rijden is in de lessen ook veel herhaling. Daarmee kweek je ook het gevoel voor het paard. Voordeel daarbij is bij PV ZEO dat iedereen op een eigen paard rijdt”, aldus Nynke. De andere drie uur op donderdag geeft ze dressuurles aan volwassenen op paarden. “Een bont gezelschap in leeftijd variërend van 16 tot ongeveer 60 jaar en van verschillende niveaus”. Sinds enkele jaren geeft Nynke Tilma bij ZEO ook les in mennen. Daarover meer in de vierde en laatste aflevering van deze serie.

Op de dinsdagavond worden de lessen in dressuur verzorgd door de 31 jarige Marloes Oosterhof, die in Muntendam woont. In principe zijn de lessen er op gericht dat beginners / ruiters met jonge paarden/pony’s in de eerste les worden verwacht en de meer gevorderden in de tweede les. Marloes, die tot haar een en twintigste in Delfzijl woonde, waar haar vader een slagerij had, was al heel vroeg gek op paarden en wilde op les, maar moest van haar ouders eerst haar zwemdiploma halen. Op haar zesde begon ze met paardrijden bij de manege in Biessum. Dat deed ze op manegepony’s, maar ze wilde graag een eigen pony en liet dat te pas en te onpas aan haar ouders weten. Die pony kwam er toen ze in de laatste klas van het basisonderwijs zat. Moeder en zusje waren intussen ook besmet met het paardenvirus en er kwam nog een pony bij. De pony van Marloes, een Welsch pony genaamd Elvira bleek een hele goede te zijn en Marloes bleek ook talent te hebben. Met dat paard won ze vele prijzen. “In het begin viel ik er nog regelmatig af en mijn vader beloofde gekscherend dat ik, als in de Z klasse haalde van hem het bekende hoedje zou krijgen”. Eerder dan hij verwacht had moest vader die belofte inlossen. Als je verder in de sport wilt moet je privé lessen hebben en Marloes vond dat bij Jack Laarakkers, trainer van het RABO talententeam. Ze heeft daar vele jaren gelest en veel bijgeleerd. Ze hield het bij dressuur, want pony Elvira had een hekel aan springen. Na verloop van tijd werd via Jack een paard gekocht, Marloes werd toegelaten tot het Rabo Talentenplan en werd getraind door de Olympische amazone Adeline Cornelisse. Aanvankelijk in Spier en later in Nijkerk. Intussen moest ze natuurlijk ook naar school. Na het behalen van haar VWO diploma koos ze voor een studie rechten, hetgeen al snel niet de juiste keuze bleek. Marlies volgde haar passie voor paarden en ging in Leeuwarden de HBO opleiding paardenmanagement volgen bij de Hogeschool Van Hall Larenstein. In het kader van die opleiding moest ze ook stage lopen. Dat deed ze eerst bij Jack Laarakkers en later een half jaar bij Adeline Cornelissen. Daarvoor ging ze ook in Nijkerk wonen en na de stageperiode bleef ze nog een half jaar bij Adeline werken om vervolgens de opleiding af te ronden. Tussendoor had ze ook de intructeursdiploma’s tot en met niveau vier gehaald. Intussen had haar vader in 2007 een boerderijtje gekocht in Zuidbroek en besloot om zelf paarden te gaan fokken. Dat gebeurde met merries uit bewezen lijnen en de paarden die nu de tien stallen bevolken zijn allen eigen fokproducten. Bij de boerderij is ook een buitenbak en op de boerderij oefent Marloes haar passie als beroep uit en geeft ze ook privé lessen. Zelf woont ze nu met haar vriend een paar boerderijen verder, net over de dorpsgrens in Muntendam. Als dressuur amazone wil ze zich nog steeds verbeteren en één keer per drie weken volgt ze nog lessen in Lunteren van Alex van Silfhout, de bondscoach van het Nederlands seniorenteam dressuur. Ze rijdt haar dressuurwedstrijden in de lichte toer, na de zware toer het hoogst haalbare op nationaal niveau. Twee jaar geleden werd aan haar gevraagd om bij ZEO de lessen op de dinsdagavond over te nemen. Haar reden om daar ja tegen te zeggen was vooral gelegen in het feit dat ZEO bekend staat vanwege ambities van de club en vooral ook van de lessende leden. “Het niveau maakt me niet zoveel uit. Plezier, motivatie en bereidheid om te leren is belangrijker”, aldus Marloes Oosterhof.

Bij de foto: Dressuurinstructeurs Nynke Tilma (midden) en Marloes Oosterhof met enkele van hun leerlingen. Vanaf links Silke Knook met Dusty, Ilse Bogema met Tsarina, Dianthe Aanen met Gijs, Dianne Rijzebol met Gaultier, Dirk Pardijs met Zina, Indy de Weerdt met Kentijn.